3 rizikové faktory pro zdraví na pracovišti: vzduch, světlo, hluk
Zatuchlý vzduch v zasedací místnosti, sklad bez oken a přetrvávající hluk ve výrobní hale. Stejně jako většina zaměstnanců budete pravděpodobně i Vy trávit velkou část pracovní doby v uzavřených prostorách.
Protože klima v místnosti, osvětlení a akustika mají značný vliv na produktivitu a mohou být dokonce zdraví škodlivé, jsou okolní podmínky jako dílčí oblast ergonomie na pracovišti zásadní otázkou pro fungování ochrany zdraví ve Vaší firmě.
V tomto článku jsme shrnuli nejdůležitější požadavky na pracoviště, které se týkají zejména faktorů ovzduší, světla a hluku. Kromě toho zde samozřejmě najdete také vhodné produkty, kterými můžete dokonale vybavit své kancelářské prostory z hlediska klimatu, osvětlení a akustiky.
1. Klima v místnosti
Na první pohled se „špatný vzduch“ sotva zdá jako něco, co by mohlo ovlivnit bezpečnost práce ve Vaší firmě. To, zda je vzduch dýchaný na pracovišti oficiálně považován za „zdraví prospěšný“, však závisí na řadě důležitých faktorů se stanovenými limitními hodnotami:
Teplota
Pokud je teplota příliš vysoká nebo příliš nízká, koncentrace a výkonnost prudce klesají. Optimální teplota v místnosti je 19 až 20 °C pro lehké a středně těžké činnosti.
Vlhkost vzduchu
Příliš vysoká vlhkost vzduchu podporuje tvorbu plísní, které mohou vést ke zdravotním problémům. Velmi nízká vlhkost vzduchu způsobuje suchost sliznic a vede k zatížení dýchacích cest a vyšší náchylnosti k patogenům. Povolené limity relativní vlhkosti vzduchu závisí na teplotě v místnosti a měly by se pohybovat mezi 55 % a 70 %.
Dynamika vzduchu
Dynamika vzduchu, tj. pohyb vzduchu v pracovním prostoru, by se měla pohybovat mezi 0,1 a 0,15 m/s. Pokud je hodnota příliš vysoká, hovoříme o škodlivém průvanu. Pokud se vzduch pohybuje příliš málo, místnost se zdá být vydýchaná a dýchání je obtížnější.
Další faktory
Při hodnocení kvality vzduchu hrají roli také faktory, jako je prašnost, znečištění nikotinem, koncentrace CO₂ a znečišťující látky. Kromě toho je třeba vzít v úvahu tepelné záření, které může být generováno zařízeními nebo v létě přicházet z venkovního prostředí.
Produkty pro dokonalé klima v místnosti
Věděli jste?
Pokud nápadně velký počet zaměstnanců v jedné budově trpí stejnými příznaky, jako jsou dýchací potíže nebo škrábání v krku, ale příčinu nelze zjistit, jedná se o tzv. syndrom nemocné budovy. V takovém případě byste měli provést objektivní posouzení kvality vzduchu nebo měření znečišťujících látek.
2. Osvětlení
Vliv světla na náš biorytmus nelze popřít: Trvale tmavé světlo může vést k únavě, nižší výkonnosti a poklesu motivace, zatímco více světla nás činí aktivnějšími. Tento jev pravděpodobně znáte ze zimního období.
Podobné negativní nebo pozitivní důsledky pro Vaši produktivitu může mít i osvětlení na Vašem pracovišti. Proto je třeba zvážit několik věcí, které se týkají správných světelných podmínek na pracovišti:
Denní světlo
Na pracoviště by mělo dopadat co nejvíce denního světla, přičemž osvětlení denním světlem je třeba upřednostnit před osvětlením pouze umělým světlem. Kromě toho je třeba upřednostňovat instalaci pracovišť v blízkosti oken. Kvocient denního osvětlení by měl být vyšší než 2 %.
Umělé osvětlení
Svítivost přídavných svítidel se vyjadřuje v luxech. Pro kanceláře a skladovací prostory by se minimální hodnota měla pohybovat v rozmezí 200 – 300 lx, přičemž činnosti jako čtení, kreslení nebo práce s počítačem vyžadují 500 – 700 lx. Na chodbách nebo v nákladových prostorech stačí minimální hodnota 100 lx. Máme to správné osvětlení pro Váš provoz: Objevte osvětlení na míru od odborníků. Klikněte zde pro řešení osvětlení Waldmann.
Produkty pro optimální osvětlení v kanceláři
Pozor
Velmi jasné, přímé světlo, odrazy nebo trvalé blikání mohou zhoršit soustředění, a dokonce vést k nehodám. Pro zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci byste proto měli při hodnocení rizik zohlednit dopad světla.
V našem KAISER+KRAFT Poradci pro osvětlení pracoviště najdete také užitečné informace o správném osvětlení pro různé pracovní prostory, jako jsou sklady, výroba, psací stoly nebo dílny.
3. Akustika
Rušivé zvuky nebo trvalá hladina hluku na pracovišti mohou snížit schopnost soustředění a reakce, zvýšit ochotu riskovat a chybovost, a tím snížit bezpečnost při manuálních úkonech. V neposlední řadě vede trvalý hluk ke stresu a může mít dlouhodobě škodlivé následky na zdraví (např. zhoršení sluchu).
Předepsané maximální hodnoty hluku v decibelech
V případě činností, které vyžadují vysokou úroveň koncentrace, může panovat maximální hodnota 55 dB(A). U výkonů zahrnujících převážně rutinní práce nesmí být překročena hodnota 70 dB(A).
V oblastech, kde se nelze vyhnout vysokým hladinám hluku (např. ve výrobě nebo ve skladech), musíte v rámci bezpečnosti a ochrany zdraví při práci čelit expozici pomocí vhodné ochrany proti hluku.
Hrubý odhad
Šepot má hlasitost asi 30 dB(A), déšť nebo hluk ledničky 50 dB(A), křik nebo sekačka na trávu 70 dB(A) a motorová pila nebo hudba na diskotéce 110 dB(A).
Posouzení hluku a hladiny hluku
Dokonce i vysokou nebo nízkou hladinu hluku vnímají různí lidé různě. Z tohoto důvodu pomáhá kontrola hluku na pracovišti posoudit hladinu hluku na pracovišti a určit příčiny hlukové zátěže. Hluk na pozadí a rušivý hluk při běžném provozu by měly nezávisle na sobě posoudit nejméně dvě osoby.
Produkty pro ideální akustiku ve Vašich kancelářích
Jsme Vaším partnerem pro zdravé uspořádání pracoviště
Ergonomie na pracovišti je nám obzvláště blízká. Proto se na nás můžete spolehnout, když potřebujete podporu při výběru správného opatření pro bezpečnost práce ve Vaší firmě nebo ergonomických kancelářských řešení.