Podlahové krytiny ESD
Podlahové krytiny v ESD provedení – doslovný základ pro každý EPA prostor
Nikdo, kdo pracuje s citlivými elektronickými součástkami, si nepřeje elektrostatické výboje. Proto jsou podlahové krytiny v ESD provedení nezbytným základním vybavením každého EPA prostoru (Elektrostatic Protected Area). Tato opatření na ochranu proti elektrostatickým výbojům navíc téměř mimoděk přispívají ke zdraví zaměstnanců. Geniální, že?
Jak funguje vodivá podlahová krytina?
Podlahová krytina v ESD provedení je důležitým stavebním prvkem ESD pracoviště. Chrání celý prostor a zabraňuje nekontrolovatelným elektrostatickým výbojům od personálu nebo předmětů vybavení. A to je koneckonců při manipulaci s citlivými elektronickými součástkami v elektrotechnice nebo v laboratoři zásadní.
Ochranná rohož v ESD provedení kontrolovaně odvádí vyrovnávaný náboj do uzemňovacího bodu. Za tímto účelem je tento důležitý základ vašich opatření na ochranu proti elektrostatickému výboji opatřen vodivou konstrukcí a uzemňovacím kabelem. Ochranné rohože v ESD provedení jsou k dispozici nejen jako ESD podlahová krytina, ale také jako antistatické rohože na stůl. Kromě toho si můžete pořídit rohože v ESD provedení s protiúnavovým účinkem při dlouhém stání a s vysokou odolností vůči chemikáliím.
Kdy potřebujete podlahovou krytinu v ESD provedení?
Obecně se rozlišují vodivé a disipativní podlahy. Pokud je odpor maximálně 10⁶ Ω, považuje se podlaha za vodivou. Při maximální hodnotě 10⁹ Ω se nazývá disipativní. Disipativní podlahové krytiny tvoří spolu se židlemi a stoly v ESD provedení, regály v ESD provedení a pracovními oděvy v ESD provedení nejdůležitější ochranu před výboji.
Při výběru produktů byste se navíc měli důkladněji zaměřit nejen na odváděcí schopnost, ale také na chemickou odolnost, protiskluznost a nehořlavost. Vlastnosti produktu se řídí obecnými ochrannými předpisy a kapalinami nebo provozními materiály používanými ve vaší firmě.
Jaké jsou předpisy týkající se ochranných rohoží v ESD provedení?
Ochranné rohože v ESD provedení musí splňovat požadavky norem EN 14041 a EN 61340 o elektrostatickém chování podlahových krytin.
Ve specifikacích jsou uvedeny nejen mezní hodnoty vnitřního odporu, a tím i ochranného účinku. Obsahují rovněž informace o správné pokládce, použití vodivých lepidel a kombinaci opatření na ochranu proti ESD s požadavky na hygienu a údržbu.
Co se doporučuje nad rámec zákonných požadavků?
Antistatické podlahové rohože nebo antistatické rohože na stůl zvládnou bez vhodného příslušenství pro ESD jen polovinu práce. Zejména ESD náramky pro zaměstnance byste měli mít vždy po ruce. Rohože pro pracoviště v ESD provedení bez uzemňovacího kabelu nejsou navíc ničím jiným než protiskluzovou a ochrannou podložkou pro nábytek nebo povrchy. Ochrana proti elektrostatickému výboji je konec konců úkolem od A do Z, který můžete komplexně realizovat například pomocí skladových přepravek v ESD provedení nebo dopravních přístrojů v ESD provedení .
Chcete se dozvědět více? Přečtěte si také našeho průvodce ESD: Ochrana proti nebezpečným výbojům.