Požadavky na pracoviště
Zdravotní faktor vzduch
Patříte v kanceláři k těm, kteří trpí omrzlinami a v zimě tajně zvyšují teplotu? Nebo jste ten typ, který sedí na schůzce s krátkým rukávem, i když je pod nulou? Různí lidé vnímají chlad nebo teplo v místnosti velmi odlišně.
Vytvoření zdravého pracovního prostředí, ve kterém mohou všichni zaměstnanci produktivně pracovat, je dobře prozkoumaným tématem. Vnitřní klima je důležitou oblastí ergonomie na pracovišti. Spolu s osvětlením, hlukem, vibracemi, zářením a elektromagnetickými poli je jedním z fyzikálních faktorů pracovního prostředí.
V tomto článku jsme shrnuli nejdůležitější fakta o vzduchu na pracovišti:
- Složky vnitřního klimatu
- Nařízení o pracovištích: vzduch
- Zdraví a špatný vzduch
- Syndrom nemocných budov
- Hodnocení vnitřního klimatu
- Zlepšení vnitřního klimatu
Konstrukce pracoviště: Jaké faktory určují podmínky ovzduší?
Vnitřní klima určují následující proměnné:
1. Fyzikální parametr
Fyzikální složky vnitřního klimatu se dělí na měřitelné parametry. Přesto se při měření doporučuje opatrnost, protože jednotlivé proměnné mohou být vzájemně závislé, a proto mohou při použití různých měřicích přístrojů poskytovat různé výsledky.
- Teplota vzduchu
Teplota vzduchu je teplota vzduchu v místnosti. Vliv tepelného vyzařování se přitom nebere v úvahu. Vlhkost a rychlost proudění vzduchu ovlivňují naše vnímání teploty vzduchu: Zvýšená rychlost proudění vzduchu způsobuje, že se nám vzduch zdá chladnější, vysoká vlhkost způsobuje, že se nám vzduch zdá teplejší. Termín teplota v místnosti zahrnuje tepelné záření stěn a dalších zdrojů tepla. - Vlhkost vzduchu
Rozlišuje se mezi absolutní a relativní vlhkostí vzduchu. Absolutní vlhkostí vzduchu se rozumí množství vodní páry ve vzduchu (g/m3). Relativní vlhkost vzduchu vyjadřuje stupeň nasycení vzduchu vodní párou v procentech. Mnoho lidí vnímá teplý a velmi vlhký vzduch jako dusno. - Rychlost vzduchu
Tento parametr udává, jak moc je vzduch v pohybu. Pokud je rychlost vzduchu příliš vysoká, hovoříme o průvanu, pokud je rychlost vzduchu velmi nízká, má mnoho lidí pocit, že vzduch „stojí“. - Tepelné záření
Tepelné záření je vyzařováno zdroji tepla v našem okolí (lidé, stroje, sluneční záření, venkovní vzduch). Naše tělo dokáže rozlišovat mezi teplotou vzduchu a tepelným zářením pouze v omezené míře.
2. Osobní faktory
Okolnosti související se situací ovlivňují vnímání výše uvedených fyzikálních parametrů. Patří mezi ně vykonávaná činnost, oblečení, které má daná osoba na sobě, zda je místnost klimatizovaná, popř. individuální faktory, jako je věk, pohlaví, zdravotní stav zaměstnance.
3. Kvalita vzduchu
Kvalitu vzduchu na pracovišti ovlivňují látky, které vypouštějí sami lidé, jako například CO2. Pro posouzení kvality vzduchu se měří parametry koncentrace oxidu uhličitého a rychlost výměny vzduchu. Tou se rozumí intervaly, ve kterých je do místnosti větráním přiváděn „čerstvý vzduch“.
Kvalita vzduchu se však týká také zatížení jemným prachem, nikotinem nebo plísní a nebezpečnými látkami používanými např. při výrobě.
Nařízení o pracovištích: optimální klima v kanceláři.
Parametry vnitřního klimatu vnímají různí lidé jako více či méně stresující. Následující hodnoty slouží jako přehled:
Teplota v místnosti
Optimální teplota v místnosti závisí na náročnosti činnosti a pohybuje se od +20 °C pro lehkou činnost vsedě (např. práce na počítači) do +12 °C pro těžkou činnost vestoje nebo při chůzi (např. nošení břemen).
Pokud venkovní teploty překročí +26 °C, je třeba přijmout další opatření. Patří mezi ně například poskytování vhodných nápojů nebo používání ochranných a ventilačních zařízení.
Další informace naleznete v našem Nákupním poradci pro ventilátory.
Vlhkost vzduchu
V závislosti na teplotě v místnosti by se relativní vlhkost vzduchu měla pohybovat mezi 55 % při +26 °C a 80 % při +20 °C.
Vše pro správnou teplotu v kanceláři a výrobě
Rychlost vzduchu
V pobytové zóně nesmí být škodlivý průvan. Vznik průvanu závisí na teplotě vzduchu, rychlosti proudění vzduchu, míře turbulence a druhu činnosti.
Za následujících podmínek se hovoří o příjemném přívodu vzduchu: teplota vzduchu +20 °C, stupeň turbulence 40 % a průměrná rychlost vzduchu nižší než 0,15 m/s při lehkém pracovním zatížení.
Kvalita vzduchu
- Zatížení látkami v důsledku emisí CO2 nesmí překročit 1000 ppm.
- Podle zákona o ochraně nekuřáků nesmí být zaměstnanci nekuřáci ohroženi na zdraví tabákovým kouřem.
- Pro zajištění dobré kvality vzduchu je třeba se postarat o dostatečný přívod vzduchu. Toho lze dosáhnout pomocí vzduchotechnických systémů v místnosti (vzduchové filtry, klimatizace) nebo volným větráním (venkovní vzduch).
- V kanceláři se doporučuje nárazové větrání každých 60 min, v zasedací místnosti každých 20 min. Doba větrání by se měla pohybovat od 3 min v zimě a do 10 min v létě.
Tepelné záření
Tepelnou zátěž je třeba snížit větráním a protislunečními zařízeními na oknech. Referenční hodnotou je pokojová teplota.
Upozornění: Na čisté prostory v průmyslu a výrobě se mohou vztahovat zvláštní předpisy.
Zdravotní následky špatného vzduchu.
Hodnoty, při kterých se většina lidí cítí v uzavřeném prostoru příjemně, se nazývají „komfortní rozmezí“. Za níže uvedených špatných podmínek se mohou objevit různé příznaky.
Teplo
Příliš vysoké teploty v pracovním prostoru vedou k dehydrataci, bolestem hlavy a zhoršené výkonnosti.
Chlad
Silný chlad způsobuje svalové napětí, třes, vyšší náchylnost k patogenům a snížení produktivity.
Nízká vlhkost vzduchu
Velmi suchý vzduch způsobuje podráždění nebo zánět očí a dýchacích cest s možnými dopady na plíce. Vyschlé sliznice jsou náchylnější k patogenům, což zvyšuje riziko infekce. Kůže může dlouhodobě popraskat, což vede ke svědění a zhoršuje stávající chronická kožní onemocnění, jako je neurodermatitida nebo lupénka.
Vysoká vlhkost vzduchu
Vysoká relativní vlhkost vzduchu v kombinaci s nízkými teplotami podporuje růst plísní. Spory plísní zatěžují dýchací cesty a vedou k dýchacím potížím, zejména u astmatiků a alergiků.
Průvan
Příčinou průvanu může být příliš mnoho vzduchu přicházejícího zvenčí nebo ze vzduchotechnických zařízení. Škodlivý průvan vysušuje oči. Zejména studený průvan často způsobuje napětí v krku.
Vzduch s nízkým obsahem kyslíku
Pokud je rychlost proudění vzduchu příliš nízká a přívod čerstvého vzduchu je nedostatečný (vysoký obsah oxidu uhličitého), může dojít k obtížnému dýchání a poklesu koncentrace.
Špatný zápach
Celková malátnost, snížená produktivita.
Vystavení znečišťujícím nebo nebezpečným látkám
Vzduch znečištěný chemickými nebo biologickými látkami může mít za následek řadu vážných zdravotních komplikací a onemocnění.
Co je to syndrom nemocných budov?
Syndrom nemocných budov (SBS) je řada příznaků onemocnění, které se objevují u lidí pracujících ve stejné budově. Zaměstnanci často trpí velmi odlišnými příznaky, jako jsou bolesti hlavy a svědění očí nebo kůže. Poté, co osoby opustí pracoviště, komplikace obvykle ustoupí.
Příčinu příznaků SBS nelze přesně určit. Svou roli mohou hrát také psychologické a sociální stresové faktory.
SBS je třeba odlišit od „onemocnění souvisejícího s budovou“ (BRI), kdy je klinický obraz postižené osoby jednoznačně způsoben alergickou, mikrobiální nebo chemickou kontaminací v budově.
Obáváte se, že Vaši zaměstnanci trpí SBS? Pak je dobré provést analýzu klimatu v místnosti.
Jak se provádí hodnocení klimatu v místnosti?
Doporučujeme provést test klimatu v místnosti ve dvou krocích.
Monitorování klimatu v místnosti
Jedná se o parametry, které jsou základní a snadno zaznamenatelné.
Klikněte zde pro všechny měřicí přístroje od společnosti KAISER+KRAFT.
Analýza klimatu v místnosti
Pro hloubkovou analýzu vzájemného působení různých ovlivňujících faktorů je zapotřebí speciálních odborných znalostí. Podrobné posouzení odborníkem je užitečné například na pracovištích s mnoha různými zdroji tepla, vysokou vlhkostí vzduchu nebo velmi vysokou rychlostí proudění vzduchu.
Upozornění: Existují složky klimatu v místnosti, které se při takovém hodnocení neberou v úvahu. Patří mezi ně např. kvalita vzduchu při používání nebezpečných látek nebo biologických činidel. Tyto faktory je třeba prověřit v rámci hodnocení rizik.
Jak vytvoříte optimální podmínky ovzduší?
Pomocí následujících tipů můžete regulovat vnitřní klima na pracovišti:
- Tepelnou zátěž lze snížit pomocí ventilátorů a zařízení na ochranu před sluncem.
- V chladném počasí byste měli použít ohřívače nebo vyhřívané rohože, které chladu zabrání.
- Pokojové rostliny a zvlhčovače vzduchu zvyšují vlhkost vzduchu.
- Odvlhčovače snižují zatížení vlhkostí.
- Ujistěte se, že všichni zaměstnanci správně větrají.
- Pračky vzduchu nebo vzduchové filtry zajišťují čistý vzduch bez zápachu.
Kontaktujte nás!
V případě dalších dotazů se na nás můžete kdykoli obrátit!