Zpět
Poradce pro oblast Provoz

Malý lexikon světelné techniky

V lepším světle

Co znamená LED? A co je kandela? Odpovědi k odborným pojmům z oblasti světelné techniky najdete se stručným vysvětlením v tomto malém lexikonu.

Lampy a svítidla

Halogenová svítidla

Díky malým rozměrům hořáku a spirály halogenové žárovky je možné přesné řízení světla a tím zabránění rozptýlenému světlu, Malá svítidla, která jsou k dostání v různých variantách, se používají v průmyslu a řemesle všude tam, kde je potřeba světlo koncentrované na jeden bod.

Kloubové halogenové svítidlo
Komfortní svítidla se studeným světlem active green

Svítidla se studeným světlem

V mnoha oblastech průmyslové výroby musejí být rovnoměrně osvětleny rozsáhlé plochy. K tomu se hodí svítidla se studeným světlem, která jsou vybavena zářivkami. Tento typ svítidel se v tuzemsku i v zahraničí používá jako montážní svítidlo a svítidlo pro stroje.

LED

Světelná dioda (anglicky: light-emitting diode). Polovodičový prvek vydávající světlo. Energetická efektivita dnešních LED výrazně předčila kompaktní zářivky (energeticky úsporné žárovky).

Systémové LED svítidlo TAMETO
Svítidlo s velkoplošnou lupou

Zářivky

Zářivky jsou rtuťové nízkotlaké výbojky. Pokrývají cca 70 % celkové potřeby umělého světla, ale spotřebují pouze 50 % energie vynaložené na osvětlení. Tvoří je rovná nebo zaoblená výbojka, jejíž vnitřní strana je potažena svítivými hmotami a na jejíchž koncích jsou zataveny dvě elektrody s wolframovými žhavicími spirálami.

Nízkonapěťové halogenové žárovky

Nízkonapěťová halogenová svítidla umožňují na základě malého světelného bodu přesné zaměření a optimální řízení světla. Hodí se obzvlášť k montáži do velmi malých svítidel, která slouží ke zvýraznění pomocí silných světelných bodů. Nízkonapěťové halogenové žárovky jsou provozovány s běžným (magnetickým) nebo elektronickým transformátorem. Rozlišují se typové řady pro komerční a průmyslovou oblast a pro soukromou oblast.

Nízkonapěťové osvětlení pro vitrínu

Názvosloví

Výrobky

Mohlo by Vás také zajímat

Lexikon světla wt$

Nalezení správného osvětlení: poradce „Základní informace o osvětlení pracoviště“ Vám v tom udělá jasno.