Projekty a reference

Spolehlivé partnerství

Společnost Vishay Electronic soustředila své logistické centrum pro elektronické součásti do německého městečka Selb a při plánování vnitřního vybavení se plně spolehla na poradenství a výrobky firmy KAISER+KRAFT.

Městečko Selb v pohoří Smrčiny je známé především díky svému porcelánu. Své sídlo zde mají celosvětově známé značky Rosenthal a Hutschenreuther. Co však málokdo ví: v Selb má své zastoupení globální partner pro elektronické součásti, Vishay Electronic. Jsou zde vyráběny miliony kusů diod, usměrňovačů, tranzistorů, čidel nebo odporů a ze Selb expedovány do celého světa. Současně zde sídlí evropská centrála koncernu, který byl založen v roce 1962 v Americe a jen v Německu má 7 poboček.

Historie závodů v Selb je však dokonce ještě mnohem delší a má – jak jinak – také něco společného s porcelánem: již v roce 1900 založil Phillip Rosenthal z iniciativy AEG „oddělení E“ pro vývoj a výrobu izolátorů a keramických součástí pro využití v elektrických zařízeních. Elektrifikace světa byla tehdy právě v plném proudu a výrobky byly velmi žádané. Během let tak k závodu I přibyly ještě dva další. Každoročně je zde vyrobeno 80 milionů součástí a zpracováno 85 000 zakázek. Zákazníci dnes přicházejí z oblasti průmyslové elektroniky a elektroniky spotřebního zboží, stejně jako z oblasti počítačové techniky, automobilového průmyslu, lékařské techniky nebo letectví a astronautiky.

„Díky naší historicky dané struktuře se třemi závody vzniklo právě v oblasti logistiky dvojité uspořádání.V každém ze závodů jsme měli příjem zboží spolu se skladem materiálu. Expedice byla situována v závodu III,“ vypráví Mathias Fröhlich, manažer nákupu u Vishay.

Vishay ler

Padlo tedy rozhodnutí zřídit centrální sklad materiálu a hotových výrobků spolu s logistickým centrem. Budova s užitkovou plochou 2500 metrů čtverečních, z toho 2150 m2 jen pro sklad, vznikla v blízkosti závodu III. Budova je však jedna věc – vhodné vnitřní vybavení vyhovující všem požadavkům je věc druhá. A na tomto místě vstupuje do hry KAISER+KRAFT. „Začátkem roku 2013 jsem zavolal Béla Bezold a zeptal se ho, do jaké míry nás při tom může podpořit,“ popisuje Mathias Fröhlich. Béla Bezold je vedoucím regionálního prodeje v mnichovské pobočce KAISER+KRAFT a má zkušenosti speciálně s plánováním velkých projektů jako je tento.

Vishay ler

„Starám se o několik takových projektů ročně. Zákazník u nás získá vše z jedné ruky, od plánování až po konečné předání,“ říká Béla Bezold. S Mathiasem Fröhlichem se znají a již mnoho let si jeden druhého váží. Vishay Electronic je dlouholetým zákazníkem s rámcovou smlouvou u KAISER+KRAFT a spoléhá se na kvalitu poradenství i výrobků.

Na začátku byl plán: Vedoucí regionálního prodeje Béla Bezold z KAISER+KRAFT München podrobně naprojektoval vnitřní vybavení skladu s novými regály.

Vishay ler

Ne tak snadné, jak se zdálo

„Jednu sestavu regálů od KAISER+KRAFT jsme již používali a byli jsme s ní velmi spokojeni,“ popisuje Mathias Fröhlich. „Mým nápadem původně bylo, že ji jednoduše rozšíříme o regály pro velká zatížení.“ Plány, podklady pro plánování a definované požadavky dal k dispozici Bélovi Bezoldovi, který na základě nich vypracoval první návrh. Ale nebylo to tak jednoduché, jak se zdálo. Požadavky nového skladového a logistického centra přesahovaly nosnost stávajících regálů, které vlastně měly být znovu použity. „Nakonec jsme naplánovali všechno od základů nově, použity jsou nyní policové regály se střední nosností, u kterých každá police vydrží zatížení 200 kg,“ říká Béla Bezold. Celkem vzniklo 528 běžných metrů regálů, s přibližně 2100 policemi, rozdělených do čtyř úrovní a umístěných v řadách vždy po třech až pěti polích. Kdyby je chtěl někdo proběhnout všechny najednou, měl by tak v nohách téměř jeden a půl okruhu na stadionu.

Jednoduché rozšiřování

Regály nyní tvoří „srdce“ nového skladu, jsou v nich čistě a šetrně skladovány hotové výrobky předtím, než jsou expedovány. Systém je plánován tak, aby jej bylo možné v případě potřeby rozšířit o druhou úroveň regálů nainstalovanou nad první úrovní, čímž by se plocha skladu zdvojnásobila. Tím je zaručena bezpečná budoucnost.

Vishay ler
Vishay ler

Na vnějších stěnách skladu nalezly své místo paletové regály, nyní je zde možné na čtyřech úrovních až po střechu bez problémů umístit 170 palet s materiálem jako jsou keramické substráty, s kovovými součástmi, s kontaktními materiály nebo i náhradními díly pro stroje a zařízení.

Vyskytly se při plánování zvláštní překážky nebo těžkosti? „Vlastně ne. Vzpomínám si jen na telefonát stavební firmy, která ode mě chtěla vědět, jaký beton nyní mají lít,“ říká Béla Bezold s úsměvem. Protože pod podlahou haly bylo položeno také topení, což má vliv na zatížitelnost podlahy. „Vyřešili jsme to pak ovšem jednoduše použitím speciálních kotev pro regály,“ říká. Požadavky na zatížení pro regály, které bylo během plánování ještě jednou zvýšeno, dokázal také bez problémů splnit. „KAISER+KRAFT má v nabídce skutečně vše pro jakoukoliv potřebu.“

Mathias Fröhlich z Vishay je s průběhem rovněž velmi spokojen: „Měli jsme plán a věděli jsme, co chceme. Vše, co bylo zapotřebí pro jeho realizaci, nám dodala firma KAISER+KRAFT.“ A to přesně v časovém rozvrhu: 26. srpna byly kompletně dodány nové regály a poté smontovány a 31. srpna mohl být nový sklad a logistické centrum předáno jako hotové, jak bylo domluveno. Staré regály od KAISER+KRAFT, které měly být původně znovu použity, dokonce našly své nové uplatnění na jiném místě ve firmě.

Pro Bélu Bezolda tady však práce ještě nekončí, protože má na starosti také přejímku a každoroční testování zařízení: „Jako autorizovaný partner zajišťujeme také každoroční zkoušky regálů podle BGR a EN-15635. Firma KAISER+KRAFT může navíc jako jedna z mála provádět okamžité opravy na místě a vystavovat potřebné protokoly o zkoušce.“

Zpět na stránku s projekty

Vishay ler

Kontakt

Rádi Vás podpoříme při plánování Vašeho projektu. Kdykoli nás kontaktujte. Naši odborníci Vám kompetentně poradí.