Projekty a reference

Helgoland – regály v moři

Takové projekty se u společnosti KAISER+KRAFT neobjevují každý den: Několik set přepravek a stohovacích boxů, k tomu regály ve speciálním provedení pro speciální vybavení skladu. Ještě nezvyklejší je místo: Ostrov na širém moři – Helgoland.

Projekt

35 km severozápadně od ostrova Helgoland se nachází větrný park „Nordsee Ost“, který společnost RWE Innogy uvedla do provozu v roce 2014. Náklady na údržbu 48 větrných elektráren jsou v porovnání s větrnými turbínami na pevnině vysoké a ne vždy je lze plánovat.

Přestože jednotlivá větrná elektrárna potřebuje údržbu průměrně pouze asi dvakrát až čtyřikrát za rok, jsou přesto nutné – pokud to povětrnostní podmínky umožňují – každodenní jízdy do větrného parku. Aby se ušetřily alespoň dlouhé cesty z přístavů na pevnině (57 km do Cuxhavenu, resp. 115 km do Bremerhavenu), bylo nutné vybudovat základnu na moři.

RWE Innogy ler
RWE Innogy ler

Tento problém se podařilo vyřešit společně s obcí Helgoland. V kompletně sanovaném jižním přístavu na ostrově vznikla velká provozní budova. Výběrové řízení na vybavení skladu, který se tam nachází, vyhrála společnost KAISER+KRAFT.

Výzva

Vybavení takové servisní a provozní stanice profesionálně strukturovaným vybavením skladu je i za normálních okolností náročný úkol, který téměř nelze zvládnout bez podpory specializovaných odborných firem. O to více to samozřejmě platí pro sklad „uprostřed moře“.

V tomto případě se přidaly další zvláštnosti: Stanice má sloužit dvěma různým firmám současně. Jednak zaměstnancům provozovatele, společnosti RWE Innogy, kteří se starají především o základy, jednak specialistům výrobce turbín, společnosti Senvion SE, kteří se starají o údržbu vlastní větrné elektrárny, „větrných mlýnů“.

Této výzvě čelila společnost KAISER+KRAFT. „Tato zakázka nás obzvlášť potěšila, a to nejen z hlediska svého objemu,“ říká regionální vedoucí prodeje společnosti KAISER+KRAFT Thorsten Oest. „I téma větrné energie se dobře hodí k naší angažovanosti v oblasti trvale udržitelného rozvoje. Kromě toho platí: Čím speciálnější jsou požadavky a představy zákazníků, tím vyšší potenciál pro vývoj a zlepšení se v tom pro nás skrývá. Profitujeme z dialogu se zákazníky, dodavateli a zaměstnanci, který z toho vzejde.“

Od začátku plánování až po převzetí zákazníkem v červnu 2014 se společnost KAISER+KRAFT zbývala tématem Helgoland čtyři a půl měsíce. Celkem na ostrově působilo deset pracovníků, mezi nimi také odborníci dodavatele, společnosti SCHULTE Lagertechnik, který zde mohl získat speciální know-how.

Realizace

Dvoupodlažní budova servisní a provozní stanice Helgoland má základní plochu 1 200 metrů čtverečních. Polovina skrývá převlékárny a sanitární prostory, kanceláře, odpočinkové a jednací prostory a kontrolní místnost pro řízení větrného parku. Celkem by v budově mělo pracovat až 50 zaměstnanců.

Ve druhé polovině vznikl na 600 metrech čtverečních sklad. Na základě speciálních požadavků rozdělily společnosti SCHULTE a KAISER+KRAFT prostor na začátku prací nejprve na dvě samostatné skladové jednotky. Byly vzájemně odděleny mřížkovými ploty, posuvnými dveřmi a uzamykací soupravou. Montéři příslušných firem mají klíče, které jim z haly umožní přístup do jejich speciálních skladů.

Personál skladu má naproti tomu přístup do celého skladu a prostřednictvím speciálního výdejního systému může montéry vybavit velmi rychle a cíleně. K tomu slouží mimo jiné dvě výdejní okénka a sedm skříní s otočnými dveřmi. Rychlou přípravu zboží umožňuje použití 200 velkoobjemových Euro stohovacích přepravek (60 x 40 cm) a cca 400 přepravek s viditelným obsahem.

Použité (zasouvací) 5 metrů vysoké regálové zařízení se skládá ze 700 polic systému MULTIplus 150 (nosnost police 150 kg s výškou hrany 25 mm). K tomu se přidá místo pro až 150 palet, resp. neskladné a obzvlášť těžké zboží. S pomocí dvou ocelových plošin vzniklo 110 metrů čtverečních dodatečné skladovací plochy. Tímto způsobem se podařilo optimálně využít spíše omezenou skladovací plochu.

Nové zkušenosti

RWE Innogy ler
V provozní a základní stanici se nachází téměř celý sortiment společnosti KAISER+KRAFT: od skladové techniky přes vybavení sociálních místností, skladování nebezpečných látek až po dopravní přístroje.

Zpětně to vypadá jako rychle a bez problémů realizovaná zakázka. Ale až do úspěšného převzetí skladu v červnu 2014 musel tým ve skutečnosti překonat určité těžkosti. A důležitá byla pro všechny zúčastněné především jedna vlastnost: trpělivost. Pro kolegu Thorstena Oesta, Key Account Managera Marca Kirchhoffa, je proto tento projekt nejen z důvodu potěšitelného objemu a napínavých okolností, které ho provázely, stále přítomný. Dobře si vzpomíná také na zvláštní výzvy: Především na nákladnou přepravu na Helgoland, která se mnohem obtížněji plánuje: „Existuje pouze jedna jediná firma, která smí dopravovat zboží lodí na Helgoland,“ vypráví Marc Kirchhoff, „kromě toho jsou pro přepravu potřeba speciální obaly určené pro námořní přepravu. A koneckonců není ani přejezd na ostrov – především na základě povětrnostních podmínek – možný kdykoliv.“ Na ostrov na širém moři se zkrátka lze dostat mnohem obtížněji než k cílům na pevnině nebo poblíž pobřeží.

Thorsten Oest doplňuje: „Již koordinace různých dodavatelů byla za těchto okolností komplikovaná. Byl totiž zastoupen prakticky celý sortiment katalogu: od skladové techniky přes vybavení sociálních prostor, vybavení dílny, skladování nebezpečných látek až po dopravní přístroje. Všechno muselo být přesně a v dohodnutý čas připraveno k nalodění.“

Zúčastnění zaměstnanci se na ostrov mohli dostat v principu relativně rychle – za 75 minut rychlým přívozem z Cuxhavenu. Minimálně tehdy, pokud šlo vše podle plánu. Velmi často však udělaly především povětrnostní podmínky čáru přes rozpočet: Krátkodobě nebyly možné žádné přejezdy a montážní týmy nebyly schopny dodržet své termíny. Pak bylo nevyhnutelné nové plánování.

Jedinečné místo: Helgoland

Jediný německý ostrov na širém moři má – spolu s vedlejším ostrovem Düne – rozlohu pouze 1,7 kilometru čtverečního a leží 48 km od německé pevniny v Severním moři. Obec bez úřadu patří ze správního hlediska k okresu Pinneberg (Šlesvicko-Holštýnsko). Na konci roku 2013 měla 1356 obyvatel. Toto jedinečné místo bylo v posledních desetiletích oblíbeným cílem především pro denní turisty a milovníky přírody. Ostrov je znám také svým jedinečným ptačím světem. Také proto, že počty návštěvníků klesaly, si obec vytvořila další pojistku jako místo trvale udržitelného energetického průmyslu. V sanovaném jižním přístavu na ostrově je k tomu k dispozici plocha o celkové rozloze 10000 metrů čtverečních. I zde se dbalo na ochranu životního prostředí: Budova popisované servisní a provozní stanice byla například zřízena výhradně z trvale udržitelných materiálů.

RWE Innogy ler

Pozitivní bilance

RWE Innogy ler
Úspěšné dokončení: Kompletně zařízený sklad mohl být předán v červnu 2014.

I přes velké překážky na cestě k cíli nebo právě kvůli nim vidí Thorsten Oest a Marc Kirchhoff, stejně jako jejich partneři z firmy SCHULTE Lagertechnik, pozitivní bilanci. Protože nakonec se podařilo vyřešit velmi komplexní úkol ke spokojenosti všech zúčastněných. „Bylo pěkné se při realizaci takovéhoto projektu řídit našimi principy,“ říká Thorsten Oest. „Dokázali jsme i při tak různorodém projektu od plánování až po realizaci nabídnout vše z jedné ruky. Díky individuálnímu poradenství a odborné kompetentnosti na místě jsme společně se zákazníkem dosáhli cíle efektivněji a tím i hospodárněji. A to vše u takto trvale udržitelného projektu.“

Budoucnost patří větrné energii

Novelou zákona o obnovitelných energiích (EEG 2014) dala spolková vláda definitivně zelenou realizaci inovativních energetických projektů. A s tímto větrem v zádech, který dodala tato právní jistota, chce energetický průmysl více investovat do trvale udržitelné výroby elektrické energie. Největší podíl zelené elektrické energie budou v budoucnosti vyrábět výkonné větrné elektrárny ve větší vzdálenosti od pobřeží. Do roku 2030 by měly být instalovány další elektrárny v pobřežních vodách s celkovým výkonem až 15000 megawattů.

Kontakt

Rádi Vás podpoříme při plánování Vašeho projektu. Kdykoli nás kontaktujte. Naši odborníci Vám kompetentně poradí.