Projekty a reference

Větší prostor pro kvalitu

Společnost Egon Grosshaus GmbH & Co. KG nechala pro své oddělení zajištění jakosti včetně zkušební laboratoře přeměnit halu v kancelářské prostory – aniž by změnila podstatu stavby.

Uprostřed regionu Sauerland, mezi pohořími Ebbegebirge a Rothaargebirge, leží město Lennestadt. Běžné pro oblast Sauerland, ale zarážející pro obyvatele velkoměsta, je tmavě zelené jedlové moře, které se tu nachází. I samotné městečko Lennestadt je ze 60 procent pokryto lesem. Kopcovitá krajina a sytě zelená barva, kam oko dohlédne.

V tomto idylickém prostředí má hlavní sídlo společnost Egon Grosshaus GmbH & Co. KG, středně velká firma s hlavním zaměřením na techniku stříhání, techniku přesného stříhání a techniku ohýbaného stříhání. Tato firma existuje již 75 let. Je stále ve vlastnictví rodiny, již ve třetí generaci ji vede Patrick Grosshaus a zaměstnává okolo 500 zaměstnanců. Pro region má firma velmi vysoký hospodářský význam – celosvětově si udělala dobré jméno mezi kovozpracujícími dodavateli pro automobilový průmysl.

Grosshaus ler
Jens Rarbach, vedoucí oddělení zajištění jakosti společnosti Grosshaus GmbH & Co. KG, se díky řešení „prostor v prostoru“ od firmy {cms.var.company_name} se svým týmem brzy nastěhuje do nových prostor.

Velké maličkosti

Velká část výrobků firmy Grosshaus je určena pro automobilový průmysl. Jedním z nejúspěšnějších výrobků je pouzdro bezpečnostního pásu, které se používá k ochraně cestujících v automobilové branži. Zde je více než v jiných oblastech požadována preciznost – koneckonců jde o lidské životy.

Dr. Christof Arens vede interní zkušební laboratoř a objasňuje, s jakou přesností se měří díly u společnosti Grosshaus: „Měřicí přístroje, které tu máme, měří s přesností na mikrometr – to je tisícina milimetru. Jen pro údiv a pro porovnání: Jeden vlas má tloušťku asi 25 mikrometrů.“ Konstrukční díl tedy musí mít přesné rozměry předtím, než jde z oddělení kontroly jakosti k zákazníkovi.

Grosshaus ler

Aby byly oddělení zajištění jakosti a zkušební laboratoři poskytnuty co nejlepší prostorové podmínky a aby se posunuly blíže k výrobě, bylo rozhodnuto o jejich přemístění do patra nad výrobou. Výzva: V dosavadní hale by se měla vytvořit vhodná prostorová struktura pro laboratoř včetně kanceláří, aniž by se musely provádět stavební úpravy samotné budovy.

Thorsten Oest (vlevo), regionální vedoucí prodeje společnosti kaiserkraft, prochází s Christofem Arensem (uprostřed), vedoucím zkušební laboratoře, intenzivně plánování projektu.

Kromě toho by měly být dveřní a okenní rámy – stejně jako ve zbývající části budovy – provedeny v CI barvách firmy. Proto si společnost Grosshaus nechala poradit od firmy kaiserkraft.

Plánování a intenzivní dohled převzal Thorsten Oest, regionální vedoucí prodeje společnosti kaiserkraft v Haanu. Říká: „Vzhledem k tomu, že plánované prostory se musely začlenit do stávající průmyslové haly, rozhodli jsme se pro flexibilní systém dělicích stěn. Konečná montáž tohoto systému se provede na místě a pak se ještě mohou provádět úpravy například pro připevnění ke zdi.“

To je ohromná výhoda, která se u společnosti Grosshaus využila hned několikrát.

Grosshaus ler

Individuální řešení prostoru

Spolupráce mezi společnostmi Grosshaus a kaiserkraft trvá již více než 15 let. Začala – jak jinak – prostorovým systémem. Po celá léta úspěšně přibývaly další prostorové systémy. Až bylo letos vytvořeno nejflexibilnější řešení ze všech.

Dr. Christof Arens vzpomíná na začátky letošního projektování: „Na mnohé detaily se samozřejmě musí brát zřetel předem. Až budou prostorové prvky stát, bude pozdě. A tak jsme ještě častěji hloubavě seděli nad stavebními plány.“

Nejprve se musela zvážit rozdílná výška stropu v měřicí laboratoři. Protože jeden stroj vyžaduje určitou výšku pro údržbu, musela se část stropu zvýšit o 30 centimetrů. Další výzvu představovala podlahová krytina. Zatímco v kancelářích je položena dodaná 2,4 milimetrů silná podlaha z PVC s konečnou úpravou, je v laboratoři litá betonová podlaha, která vydrží bodové zatížení měřicích strojů a současně minimalizuje přenos vibrací.

Vzhledem k tomu, že prostory zahrnují i kanceláře, muselo se vytvořit až 25 pracovních míst. Pro vedoucího oddělení zajištění jakosti Jense Rarbacha byla díky řešení „prostor v prostoru“ například vytvořena samostatná kancelář.

Grosshaus ler
Grosshaus ler

Den přejímky: Thorsten Oest zkouší, jestli prvek otočného a sklopného okna bezvadně funguje.

Otočná a sklopná okna zajišťují přívod čerstvého vzduchu a denní světlo. Tam, kde se nacházela opěrná konstrukce, byly provedeny přesné výřezy.

„Od určitého rozpětí se však ze statických důvodů musí zabudovat další opěrné prvky. To jsme vyřešili na místě pomocí ocelových opěr včetně uložení stropu,“ vysvětluje Thorsten Oest. „Právě díky flexibilnímu řešení prostor můžeme zákazníkovi individuálně poradit až do nejmenšího detailu. Naše služby sahají od napojení podlahy přes kabelové kanály až po osvětlovací komponenty.“

Zpět na stránku s projekty

Kontakt

Rádi Vás podpoříme při plánování Vašeho projektu. Kdykoli nás kontaktujte. Naši odborníci Vám kompetentně poradí.