Zdravé sezení

2020/04/08

Ergonomie na pracovišti

Ergonomické sezení je velmi důležité, chceme-li dlouhodobě pracovat soustředěně a bez obtíží. Ortopedická kancelářská židle je proto vhodná především pro kancelářská pracoviště.

Následky nesprávného sezení na pracovišti

Zdravotní následky

Celodenní práce vsedě může trvale vážně poškodit záda. Klasické následky jako zatuhnutí v oblasti šíje a bolesti zad by neměly být brány na lehkou váhu, mohou být totiž předzvěstí vážnějších onemocnění. Při dlouhodobém nesprávném držení těla při sezení mohou být některé svaly protahovány méně než jiné, které zůstávají nataženy trvale. Tím mohou být dokonce vyvolány chronické bolesti, které není snadné opět vyléčit. 

Neměli bychom však ani sedět stále jen rovně jako svíčka, protože dlouho trvající rovné držení těla při sezení má po čase negativní vliv na ploténky a může dokonce vést k jejich vyhřeznutí. Dalšími častými vedlejšími důsledky nedbání příznaků jsou bolesti hlavy, zraková slabost a citlivost na zvuky. To, jak je důležité nenechávat tělo setrvávat dlouhé hodiny staticky v jedné poloze, si často uvědomíme, až když už je pozdě.

Důsledky pro zaměstnavatele

Ergonomické sezení wt$
Ergonomické sezení wt$

Snadné řešení pro ergonomické sezení

S otočnou židlí pro meziobratlové ploténky, bodovou synchronní mechanikou, kolenním zaoblením a posuvným sedákem je učiněn první důležitý krok.

Ergonomické kancelářské židle podporují správné držení těla a zdravé pohyby během práce v sedě. Ergonomicky formovaný sedák výrazně snižuje tlak v oblasti hýždí a stehen a umožňuje tak lepší prokrvení končetin. Komfortní šířka židle umožňuje pohodlné sezení a ortopedické sítové opěradlo udržuje záda ve vynikající kondici. Otočná židle pro meziobratlové ploténky musí být již jen přizpůsobena výšce uživatele.

Ergonomické kancelářské židle se přizpůsobují pohybům těla. Díky dynamice, která při sezení na těchto židlích vzniká, nelze ani statické držení těla dlouho udržet, alespoň ne snadno. Člověk už nemusí myslet na to, že se musí čas od času pohnout, pohyb je přirozený a většinou dokonce podvědomý. Pracovní proces není narušován, ale naopak podporován. Sezení již není pouhým sezením, protože mechanika a tvar kancelářské židle podporují dynamický a zdravý způsob sezení.

Houpání, kývání, otáčení a klouzání je výslovně dovoleno, pokud používáte ergonomické kancelářské židle.

Pro zaměstnance bude další motivací, pokud jim vysvětlíte optimální využití ergonomického kancelářského nábytku.

Pokud je již správně nastavena výška sedáku, opěradla a kolenního zaoblení, mohou být do pracovního dne začleněna také jednoduchá relaxační cvičení.

Ergonomické sezení ler

Přednosti kvality

Mezi standardní otočnou židlí a koženým křeslem se existují různé varianty kancelářských židlí s různými kvalitativními vlastnostmi. Všechny kancelářské židle, které naleznete zde v e-shopu, jsou vyrobeny podle normy DIN EN 1335 část 1 – 3. Jsou dimenzovány po trvalé zatížení do 120 kg a jsou vybaveny bezpečnostní plynovou pružinou pro nastavení výšky sedáku.

Pro zaměstnance, kteří pracují vsedě pouze příležitostně, se vyplatí standardní kancelářské židle, které díky opěře bederních obratlů a přestavování výšky a sklonu opěradla šetří nejdůležitější svaly a klouby.

Kdo však sedí dlouho a často, pro toho jsou vhodné otočné židle pro meziobratlové ploténky a otočné židle pro operátory. Kromě opěry bederních obratlů a přestavitelného opěradla jsou vybaveny sedákem pro meziobratlové ploténky, nastavením protiváhy, synchronní mechanikou/mechanikou s permanentním kontaktem a výškově přestavitelnými područkami.

Další informace o našich typech otočných židlí a jejich funkcích naleznete v sekci "zdravé sezení" v našem nákupním poradci.

Ergonomické sezení wt$

V e-shopu jsou kvalitativní výhody zvýrazněny pomocí informačních obrázků u výrobků.

Díky nim na první pohled zjistíte, které funkce jsou u dané kancelářské židle integrovány.

Možnosti kombinací

Aby mohla být ergonomie na pracovišti realizována ještě lépe, doporučujeme kromě ergonomických kancelářských židlí také výškově přestavitelné psací stoly. Díky nim lze dosáhnout optimálního přizpůsobení pracovní výšky pro danou výšku postavy. Doporučujeme zejména psací stůl Upliner 2.0 s elektrickým přestavováním výšky. S tímto psacím stolem kancelářské židle čas od času odsunete stranou a budete některé práce provádět jednoduše vestoje.

Ergonomické sezení ler