Zpět
Poradce pro oblast Provoz

Ochrana výrobků ESD

Znáte to: Dotknete se kliky automobilu a prásk, dostanete ránu. Ve výrobě mohou takové elektrostatické výboje (krátce ESD = electrostatic discharge) poškodit citlivé součásti. A protože se v důsledku rostoucí konektivity a elektrifikace tyto součásti neustále zmenšují a navíc jsou téměř všudypřítomné, zvyšuje se také jejich citlivost na ESD.

Abyste zabránili jejich poškození, je důležité používat správné vybavení ESD. Ať už jsou to stojany na materiál, bezpečnostní obuv, rohože nebo pracovní otočné židle, v našem sortimentu najdete v oblasti ESD velký výběr výrobků na ochranu Vaší elektroniky.

ESD: Ochrana před nebezpečnými výboji 504

Chraňte elektronické součásti před poškozením

Zde se dozvíte, kde a jak dochází k elektrostatickým výbojům a jaká rizika jsou s tím spojena. Mimo to si můžete přečíst, které výrobky Vám pomohou chránit citlivé součásti na pracovišti i při přepravě a předcházet vysokým nákladům.

Vytvoření ochranných zón ESD

ESD: Ochrana před nebezpečnými výboji ler

Podlahové krytiny

Ochrana před ESD začíná od podlahy. Rohože ESD a další podlahové krytiny odvádějí napětí. To může být důležité také v kancelářských prostorách, neboť při pojíždění kancelářských židlí může rovněž vznikat vysoké napětí. Obzvlášť na pracovištích pro práci vestoje jsou praktické protiúnavové rohože ESD.

ESD: Ochrana před nebezpečnými výboji ler

Skladování

Ke skladování a uchovávání elektronických součástek používejte regály s povlakem ESD. Důležité je, aby byly regály umístěny v zóně EPA nebo aby byly uzemněny. Elektronické součásti můžete také ukládat do přepravek ESD, jako jsou speciální stohovací přepravky a přepravky s viditelným obsahem.

ESD: Ochrana před nebezpečnými výboji ler

Pracoviště ESD

Stoly ESD, židle ESD, stoličky a opory pro stání ESD zabrání tomu, aby na pracovištích docházelo k nebezpečným výbojům.

ESD: Ochrana před nebezpečnými výboji ler

Nástroje

K práci s citlivými elektronickými součástmi používejte pouze nástroje s vybíjecí schopností, například šroubováky ESD.

ESD: Ochrana před nebezpečnými výboji ler

Přeprava elektronických součástek

Ochrana před elektrostatickým výbojem je velmi důležitá také při přepravě z jednoho prostoru do druhého. Začíná to elektricky vodivými dopravními vozíky s antistatickými koly ESD. Uzavřené plastové boxy ESD chrání při přepravě citlivé komponenty před poškozením.

ESD: Ochrana před nebezpečnými výboji ler

ESD oděv

V zónách EPA jsou nepostradatelné boty ESD. Podle normy EN 61340-5-1 se musí vnitřní odpor u těchto bot pohybovat mezi 7,5 x 105 a 3,5 x 107 ohmů.

Dokonalým doplňkem jsou pásky ESD na zápěstí a kolem kotníků. Nasazují se na ruku nebo na nohu a jsou spojeny s uzemňovacím kabelem. Tímto způsobem je osoba trvale uzemněna.

ESD: Ochrana před nebezpečnými výboji 456

Tip na závěr: Nezapomeňte na správnou vlhkost vzduchu

Nízká vlhkost vzduchu přispívá k vyššímu nabíjení a naopak. Pokud je totiž vzduch dostatečně vlhký, vytváří se na površích tenká vrstvička vlhkosti, díky níž jsou povrchy vodivé.

Ovšem příliš vysoká vlhkost také není pro citlivé komponenty a pro zdraví Vašich zaměstnanců nejlepší. Ideální je, když se hodnoty vlhkosti konstantně pohybují v rozmezí 40 % až 60 %.

ESD: Ochrana před nebezpečnými výboji ler
ESD: Ochrana před nebezpečnými výboji mg$

Větší ochrana, a to hned

I pro Vás zaručeně existuje vhodné řešení ESD. Rádi Vám pomůžeme najít ty správné výrobky pro optimální ochranu před neviditelným nebezpečím.

Naše top výrobky z tohoto poradce
Relevance
Počet výrobků: 134
Naše top kategorie z tohoto poradce