Zpět
Poradce pro oblast Kancelář

Důležité vysvětlivky k otočným židlím – sezení na míru

Co charakterizuje kvalitní kancelářskou otočnou židli?

Správná kancelářská otočná židle se vyznačuje optimální kombinací plochy sedáku, opěradla, mechaniky a područek. Podle zatížení musí být tyto součásti optimálně nastavené. Výběr správného sedacího nábytku je rozhodující pro prevenci potíží se zády. Budoucí náklady v důsledku dlouholetého nesprávného sezení jsou enormní.

Určili jsme pro vás čtyři skupiny uživatelů a pro každou zvolili vždy vhodné kancelářské otočné židle.

1. Standardní otočné židle

Pro příležitostné sezení na pracovišti, například při střídajících se nebo jen čas od času používaných pracovištích. Zde mají přednost cenově výhodná řešení. Standardní vybavení, přestavování výšky sedáku a sklonu opěradla, většinou stačí.

 • Přestavování výšky opěradla
 • Přestavování sklonu opěradla
 • Opěra bederních obratlů
Lexikon zdravého sezení v kanceláři wt$

2. Otočné židle pro meziobratlové ploténky

Určeno pro osoby, které ze zdravotních důvodů potřebují speciální židli. Důležité je, začít tyto židle používat včas. U těchto židlí je pánev podepřena stoupající plochou sedáku, přičemž je zároveň omezena rotace pánve. Díky lumbální opěře zajišťující přídavné podepření v oblasti bederních obratlů je páteř udržována ve svém přirozeném tvaru S a zatížení je co nejmenší.

Důležitý je pohyblivý otevřený úhel sedáku, který tělo automaticky udržuje ve vzpřímené poloze.

 • Přestavování výšky opěradla
 • Skořepina sedáku pro meziobratlové ploténky
 • Synchronní mechanika/mechanika s permanentním kontaktem
 • Opěra bederních obratlů
 • Nastavení protiváhy
Lexikon zdravého sezení v kanceláři ha&

3. Otočné židle pro operátory

Pro pracoviště, kde se pracuje převážně vsedě, např. na pracovištích odborných referentů nebo počítačových pracovištích. Dlouhé sezení klade vysoké nároky na otočnou židli. Zde je obzvláště důležitá mechanika. Synchronní mechanika zaručuje dynamické sezení. Opěradlo kopíruje trup a odlehčuje páteř. Čím výš je opěradlo umístěno, tím větší je odlehčení. Područky mají přídavný podpěrný účinek.

 • Přestavování výšky opěradla
 • Synchronní mechanika/mechanika s permanentním kontaktem
 • Područky, pokud možno výškově přestavitelné
 • Nastavení protiváhy
 • Opěra bederních obratlů
Lexikon zdravého sezení v kanceláři wt$

4. Manažerské křeslo

Reprezentativní prvek kanceláře manažera. Měkké čalounění vytváří příjemný pocit i při dlouhotrvajícím sezení. Vysoké opěradlo a područky podpírají celý trup. Díky sklápěcí mechanice se přemisťuje těžiště. V této oblasti samozřejmě naleznete také vhodné židle pro návštěvy.

 • Vysoké opěradlo
 • Měkké čalounění sedáku
 • Sklápěcí mechanika
 • Područky
 • Nastavení protiváhy
Lexikon zdravého sezení v kanceláři ha&

Správné používání kancelářských otočných židlí

Dodržujte prosím následující pokyny:

Správná výška sedáku

Správná výška sedáku je nasnastavena tavená tehdy, pokud stehna a lýtka, když jsou chodidla plně opřená o zemi, svírají úhel min. 90° (pravý úhel - chodila musí být plně opřena o zem).


Poloha při sezení

Při správném sezení musí být využita plná plocha sedáku až k opěradlu. Poloha při sezení by měla být často měněna. Receptem je aktivní sezení a je prevencí bolestí hlavy a zad, problémy se srdcem a krevním oběhem.


Područky

Dodatečné odlehčení nabízejí područky. Odlehčují ramena při delším sezení. Výškově přestavitelné područky slouží k optimálnímu přizpůsobení individuálním tělesným rozměrům. Lze je v omezené míře doporučit pro psaní na klávesnici.


Opěradlo

Jemný protitlak opěradla by měl být znát v každé poloze při sezení. Je-li opěradlo nastaveno příliš měkce, nemůže vykonávat svou opěrnou funkci. Je-li nastaveno příliš tvrdě, sedíte ztuhle a nepohodlně.


Podstavec

Všechny modely otočných židlí jsou vybaveny bezpečnostní plynovou pružinou k přestavování výšky sedáku a stabilním křížovým podstavcem s pěti nohami.


Kola

Pojezdová kola jsou určená pro kobercové podlahy. Kola pro tvrdé podlahy jsou k dostání za příplatek. Pojezdová kola jsou bržděna v závislosti na zatížení podle norem DIN EN 12527 + DIN EN 12529.


Bezpečnost

Pro všechny kancelářské otočné židle platí norma DIN-EN 1335. Tato norma určuje rozměry, užitné vlastnosti a zkušební postupy pro kancelářské otočné židle. Bezpečnostní plynová pružina je zajištěna ovládací pákou. Kříž s pěti nohami zabraňuje překlopení.

Kvalitní základ sedáku

Lexikon zdravého sezení v kanceláři wt$

Standardní sedák

Kvalitní sezení nemusí být drahé. Ergonomicky tvarovaný a čalouněný sedák s plastovou spodní skořepinou.

Lexikon zdravého sezení v kanceláři wt$

Žlabový sedák

Pohodlný i při delším sezení. Hluboký, široký a prohloubený tvar s přídavnou opěrou pánve.

Lexikon zdravého sezení v kanceláři wt$

Konturový sedák

Pro radost z dlouhého sezení! Přední část sedáku je vytvarována tak, aby byla využita celá jeho plocha. Zadní část sedáku výrazně stoupá a účinně podepírá pánev.

Lexikon zdravého sezení v kanceláři wt$

Sedák pro meziobratlové ploténky

Komfortní a zdravé sezení, každý den. Přední část sedáku je vytvarovaná tak, aby byla využita celá jeho plocha. Zadní část sedáku výrazně stoupá a účinně podepírá pánev.

Přestavování výšky sedáku

Výšku sedáku lze přestavovat plynovou pružinou, která umožňuje nastavit individuální výšku sedáku. Optimální úhel pro správné držení těla je 90° mezi lýtkem a stehnem.

Mechanika sedáku

Lexikon zdravého sezení v kanceláři wt$

Opěradlo s permanentním kontaktem

Ideální pro sezení kombinované s pohybem. Opěradlo permanentně sleduje pohyby trupu. Ploténky jsou odlehčeny. Permanentní kontakt má smysl obzvláště v kombinaci s nastavením protitlaku na vlastní tělesnou hmotnost.

Lexikon zdravého sezení v kanceláři wt$

Synchronní mechanika

Synchronní mechanika umožňuje současné přizpůsobení sedáku a opěradla průběhu pohybu uživatele. Oba prvky se pohybují synchronně v určitém poměru vůči sobě. Stejně jako u permanentního kontaktu může být výhodou individuální možnost nastavení na tělesnou hmotnost. Přednosti se projeví zejména v kombinaci se sedákem pro meziobratlové ploténky a vysokým opěradlem. Aretace je u tohoto systému, který je dimenzován pro dynamické sezení, možná, ale ne nutná.

Lexikon zdravého sezení v kanceláři wt$

Sklápěcí mechanika

U tohoto systému sedáku zůstává úhel mezi sedákem a opěradlem vždy stejný. Individuální možnost nastavení na tělesnou hmotnost má smysl i zde. Aretace se přitom provádí v horizontální poloze.

Lexikon zdravého sezení v kanceláři wt$

Kolébka s kolenním kloubem

Při opření působí mechanika jako kolenní kloub. Nohy zůstávají na zemi, celý sedák se sklopí dozadu. Úhel sklonu je nastavitelný na individuální hmotnost.

Přestavování sklonu sedáku

Doplňková funkce, kterou lze smysluplně využít zejména při problémech s ploténkami. Kompletní sklon plochy sedáku je variabilně nastavitelný, takže sedák lze díky úhlu využít jako opěru pánve. Opěradlo lze nastavovat nezávisle na sedáku.

Opěradlo

Výška opěradla

Opěradlo podepírá páteř pro docílení odlehčujícího účinku na svalstvo a strukturu kostí. Pokud při sezení setrváváme v nesprávné poloze, může být držení těla negativně ovlivněno. Výška opěradla by měla být volena podle funkčních kritérií. Nízké opěradlo stačí při každodenním sezení do 2 hodin. Při době sezení do 4 hodin se doporučuje středně vysoké a nad 4 hodiny vysoké opěradlo.


Opěra bederních obratlů

Je nezbytná pro uvedení páteře do ergonomického tvaru pro odlehčení. Opěra bederních obratlů působí díky tvaru opěradla preventivně proti zdravotním problémům v oblasti páteře.


Přestavování výšky

Přestavování výšky se provádí plynovou pružinou. Pomocí páky je možné sedák nastavit pro aktuální tělesnou výšku.

Naše top výrobky z tohoto poradce
Relevance
Počet výrobků: 130