Zpět
Poradce pro oblast Manipulace

A přece se točí!

Potřebujete nová kolečka? Není nic snazšího než se podívat do našeho e-shopu, požadovaná kolečka si vybrat a objednat. Po dodání je stačí upevnit a můžete je začít naplno využívat.

To je ideální případ. Může se Vám však stát, že kolečka neodolají zátěži a prasknou, budou mít příliš vysoký valivý odpor a nebudou správně jezdit. Může dojít i k častému problému, kdy Vám kolečka nepůjdou kvůli špatnému typu upevnění namontovat.

Pozor, ať vyberete ta pravá.

Nechceme, abyste si vybrali nesprávnou velikost nebo nesprávný materiál. Proto jsme pro Vás shromáždili důležité informace, abychom Vás při nákupu Vašeho vybavení koly podpořili. Otázky, které nám zákazníci ohledně našich kol kladou, jsme použili jako základ pro tohoto rádce a shrnuli je do tématických bloků. Pokud se chcete dozvědět informace ke konkrétnímu tématu, přejděte k příslušnému odstavci.

Kolečka wt$

Kolečka

Správná kolečka jsou základ!

Kolečka wt$

Z čeho se vlastně kolečko skládá? Jeho součástí je běhoun/nákolek, disk a ložisko. Docela jednoduché.

Od jednoduché konstrukce ke kompletnímu kolečku

Kolečka wt$

Co myslíme kompletním kolečkem? Kolečko zasazené do vidlice. To se pak může lišit svou pohyblivostí. Podle druhu vidlice se pak jedná o otočné nebo pevné kolečko.

Otočná kolečka se mohou díky kuličkovému věnci otáčet o 360° a velmi dobře se s nimi manévruje. Naproti tomu pevná kolečka nelze takto otáčet a umožňují snadný pohyb v přímém směru.

Většinou je používána kombinace 2 otočných a 2 pevných kol.

Konstrukce kolečka

Kolečka wt$

Kolo

D = Ø kolečka

d = Ø osy

n = délka náboje

B = šířka kolečka

b = šířka stopy

Kolečka wt$

Otočné kolečka

1 = deska k přišroubování

2 = vodicí vidlice

3 = kolečka

4 = materiál osy

a = vyložení

r = poloměr otáčení

h = konstrukční výška

Kolečka wt$

Upevňovací deska

p = rozměr desky

l = vzdálenosti otvorů

d = Ø otvoru

Druhy brzd

Zastavit, stát!

Naše otočná kolečka jsou vybavena dvojitou brzdou. Co to však znamená a jaké další druhy brzd ještě existují?

Dvojitá brzda působí tak, že zablokuje jak pohyb kolečka, tak i otáčivý pohyb kuličkového věnce / hlavy vidlice. Aktivuje se zcela jednoduše sešlápnutím nohou. Její výhodou je, že oproti jednoduché brzdě nabízí výrazně bezpečnější stání. Jednoduchá brzda totiž zastaví pouze pohyb kola a zajišťovač směru pouze točivý pohyb otočného ložiska.

Rozlišujeme mezi dvěma druhy zajištění:

Kolečka wt$

Přední zajištění

 • Zajišťovací páka se nachází ve směru jízdy pod přístrojem
 • Ochrana před poraněním o vyčnívající páku
 • Zajišťovací páka může být aktivována pouze při pohybu přístroje do strany
Kolečka wt$

Zadní zajištění

 • Zajišťovací páka se nachází proti směru jízdy
 • Zajišťovací páku lze proto ihned aktivovat nohou

Upevnění

Našroubovat nebo nasadit?

Naše kolečka lze upevnit šesti různými způsoby. Ne každý se hodí pro všechny případy a u každého existují důležité aspekty, které byste měli zohlednit.

Kolečka wt$

Upevnění pomocí desky

Jedná se o nejčastěji používané upevnění. Kolečko se k přístroji přišroubuje pomocí desky na vidlici. Dejte prosím pozor na rozměry desky, Ø otvorů pro šrouby a jejich vzdálenost.

Kolečka wt$

Expandér
Expandér se zasouvá do otvoru na přístroji nebo do konce trubky. Šroub zasazený do zadního otvoru na kolečku expandér při dotažení zablokuje a umožní bezpečné upevnění.

Důležité je zvolit expandér pro pevné zajištění kolečka tak, aby odpovídal vnitřnímu průměru trubky.

Kolečka wt$

Upevnění pomocí zadního otvoru

Pozor: Upevnění pomocí zadního otvoru je možné pouze u otočných koleček.

Skrz otvor vzadu upevněte šroub. Zohledněte při tom průměr desky a otvoru.

Kolečka wt$

Upevnění pomocí závitového kolíku
Pozor: Upevnění pomocí závitového kolíku je možné pouze u otočných koleček.

Přiložený šroub zašroubujte do zadního otvoru na vidlici kolečka. Běžné rozměry závitového kolíku jsou zde M8, M10 a M12. Dejte pozor na Ø a délku závitového kolíku. Musí odpovídat přístroji.

Kolečka wt$

Upevnění pomocí čepu
Pozor: Upevnění pomocí čepu je možné pouze u otočných koleček.

Zajištění proveďte pomocí čepu a příčného otvoru, který se nachází v držáku na přístroji. K upevnění kola dojde fixací kolíku nebo šroubu v příčných otvorech držáku a čepu.

Kolečka wt$

Upevnění pomocí zásuvného čepu s upínacím kroužkem
Jedná se o typický způsob upevnění u kol koleček pro kancelářské židle. Lze je velmi snadno namontovat bez použití nářadí.

Důležité je, aby průměr a délka zásuvného čepu přesně odpovídaly držáku na kancelářské židli. Pro porovnání je dobré poznamenat si rozměry demontovaného starého kola.

Druhy ložisek

Kolečka a jejich použití

Jak často přemisťujete vozíky, nábytek nebo přístroje? A jak rychle s nimi potřebujete pohybovat? Na tyto otázky byste si měli nejprve odpovědět, než učiníte rozhodnutí ohledně výběru ložisek pro kolečka. Zde se dozvíte, jaká ložiska jsou pro Váš účel použití ta nejvhodnější.

Kluzné ložisko

Kolečka wt$

Toto ložisko je jednoduché, do značné míry bezúdržbové a odolné vůči nárazům. Je vhodné pro použití ve vlhkém prostředí. Hodí se pro přístroje s nízkou rychlostí (max. 4 km/h) a na krátké vzdálenosti.

Válečkové ložisko

Kolečka wt$

Tento typ ložiska je robustní, odolný a také do značné míry bezúdržbový. Vyznačuje se nízkým třením, odolností pro nárazům a trvalostí mazání. Je to nejpoužívanější ložisko pro přístroje s nízkou rychlostí (max. 4 km/h). Jeho chod je oproti kluznému ložisku lehčí.

Přesné kuličkové ložisko

Kolečka wt$

Toto kuličkové ložisko je vhodné jak pro nízké rychlosti do 4 km/h, tak i pro vyšší zatížení. Vyznačuje se nízkým odporem jak při rozjezdu, tak při provozu.

Váš výběr

Co dalšího je třeba vědět?

Potřebujete kolečka a nevíte přesně, která jsou pro Vaše účely vhodná? Zde Vám nabízíme několik záchytných bodů, které Váš výběr usnadní. Kolečka univerzálně použitelná pro každý účel však neexistují. V potaz se totiž musí vzít více parametrů.

Výběr kol závisí na:

 • potřebné nosnosti
 • vlastnostech podlahy
 • intenzitě používání
 • okolních vlivech (teplota, také teplotní výkyvy, chemikálie, vlhkost, požadavky na hygienu)
 • daných rozměrech, jako je průměr kolečka, konstrukční výška a délka náboje/montážní délka, resp. rozměry desky a vzdálenosti otvorů pro šrouby

Vyskytují se ve Vaší oblasti použití takovéto zvláštní podmínky? Pokud ano, před vytvořením objednávky nás prosím kontaktujte. S výběrem vhodných koleček Vám rádi pomůžeme!

Komfort

Kromě uvedených vlastností byste měli zohlednit také požadovaný komfort:


 • klidný chod (rovnoměrný chod)
 • odpor při rozjezdu a valivý odpor
 • manévrovatelnost (snadná obsluha)
 • tvrdost podle Shorea


Zde naleznete vysvětlivky některých pojmů:

Materiál

Materiál hraje roli

Podle místa použití a účelu hraje důležitou roli materiál, ze kterého jsou kolečka vyrobena. V následující tabulce zjistíte, do jaké míry splňují Vaše nejdůležitější požadavky materiály, které jsou u nás na výběr (od + do +++++).

Naše top výrobky z tohoto poradce
Relevance
Počet výrobků: 347