Manipulace
Sklad
Životní prostředí
Provoz
Kancelář
Vymezit výběr
(možnost několikanásobného výběru)
Žebříky jsou přenosné. Žebříky jsou všestranné. Žebříky jsou žebříky. Na tom není co vysvětlovat. Nebo že by ano? Jak intenzivně se žebříky zabýváte ve vaší firmě? Kdo se u vás stará o jejich kontrolu a údržbu? A které normy vůbec pro žebříky platí? Rádi vám poskytneme veškeré potřebné informace. Protože díky směrnicím získáte nejen bezpečnější žebříky, ale zároveň také právně zajistíte vaši firmu.
Norma DIN EN 131 je pravděpodobně nejznámější normou pro mobilní žebříky platnou po celé Evropě. Obsahuje části DIN EN 131-1 až DIN EN 131-7. V prvních třech částech je předepisováno, jak musí být pojmenovány, konstruovány, kontrolovány a označovány a jaké informace musí obsahovat návod k jejich obsluze. Mimochodem: kontrolovány a případně vylepšovány jsou nejen žebříky – v případě potřeby je upravována také norma samotná. Od 1. ledna 2018 musí být například všechny opěrné žebříky delší než 3 metry vybaveny stabilizačním příčníkem. Zde se dozvíte více o této změně normy.
I když vaše žebříky odpovídají platným normám, měli byste rovněž dodržovat důležitá pravidla pro uživatele. Můžete tak předejít úrazům. Žebřík obecně není pracoviště. To znamená, že doba, po kterou vykonáváte pracovní úkoly na žebříku, by měla být co nejkratší a práce by neměly být příliš obtížné. Opěrné žebříky smí být například používány při stavebních pracích pouze v případě, že je pracovní výška menší než 7 metrů a činnost netrvá déle než 120 minut. V každém jednotlivém případě byste měli zkontrolovat, zda by pro danou práci nebylo vhodnější zvolit lešení, průmyslové schody nebo pracovní plošiny. To platí především v situacích, kdy jsou při práci zapotřebí velké předměty, těžké nástroje nebo neskladné materiály. Věci těžší než 10 kg s vámi obecně na žebřík nepatří.
Používejte tedy vždy pouze žebříky nebo schůdky, které jsou vhodné pro danou vykonávanou práci. Postavte je tak, aby byly stabilní a umožňovaly bezpečný výstup, a dodržujte příslušné pokyny pro uživatele. Ty nejdůležitější naleznete přímo na produktu ve formě piktogramů. Žebříky podle normy DIN EN 131 musí být dimenzovány pro minimální užitné zatížení 150 kg.
§14 německé vyhlášky o provozní bezpečnosti předepisuje: Zaměstnavatel musí zajistit opakovanou kontrolu žebříků a schůdků oprávněnou osobou.
Avšak kdo je vlastně oprávněnou osobou, nebo přesněji: kdy je osoba oprávněna? Odborníky oprávněné k provádění kontrol obecně určuje zaměstnavatel. Tito odborníci ovšem musí splňovat určité předpoklady:
K aktuální profesní činnosti patří provádění více kontrol ročně (zachování kontrolní praxe).
Přiměřené soustavné vzdělávání může být zajištěno a prokázáno např. účastí na denních seminářích.
Mimochodem: S kontrolním plánovačem můžete spravovat všechny vaše provozní prostředky s povinností kontrol a nechat se automaticky informovat o blížících se termínech kontrol.
Nabízíme výhradně žebříky odpovídající aktuální normě DIN EN od renomovaných výrobců a značek jako jsou Günzburger, ZARGES nebo EUROKRAFT. Pomocí filtru si můžete vybrat, jaké vlastnosti mají vaše žebříky mít: Musí být pojízdné a/nebo sklopné? Mají umožňovat výstup z jedné nebo z obou stran? Jak dlouhé mají žebříky být? Nejprve klikněte na vlastnost, která je pro vás nejdůležitější, a poté si vyberte z dalších možností. V případě dotazů nás můžete kontaktovat.
Hotline: 800 950 950 (Pondělí – pátek 7:30 – 17:00 hodin) | Webcode: 0WEB |
KAISER+KRAFT, s.r.o. | U Garáží 1611/1 | 170 00 Praha 7 | Telefon 800 950 950 | Fax 800100046 | E-Mail: kaiserkraft@kaiserkraft.cz Jednatel: Martin Cvik | Sídlo: Praha | Obchodní registrační číslo podle práva EU: IČO: 48593591- DIČO: CZ48593591 |