Zpět
Poradce pro oblast Provoz

Praktické a časově úsporné: flexibilní počítací váhy

Pro drobné součásti ve velkém množství

Ať už jde o inventuru, balení dílů do přepravek nebo potvrzování výrobních množství, při počítání drobných součástí záleží na každém jednotlivém kusu.

Zde se dozvíte, jak přesně počítací váhy fungují, jak můžete určit přesný počet kusů a jaká počítací váha se používá pro jaký účel.

Co si představit pod pojmem „počítací váha“?

Jak už název napovídá, počítací váhy počítají a váží. A to drobné součásti ve velkých množstvích – volitelně v různých úrovních přesnosti a s různými rozsahy vážení. Počítací váhy jsou obzvláště užitečné a ušetří Vám spoustu času a peněz, když máte provést inventuru nebo připravit zboží k expedici, chcete zabalit díly do přepravek nebo potvrdit výrobní množství.


Pokud se jedná o velmi velká množství, lze použít i takzvané počítací systémy. Skládají se z množstevní váhy a referenční váhy, která je kabelem rozhraní připojena k větší množstevní váze. Referenční váha slouží především k jemnému vážení nejmenších součástí. Zjistí průměrnou hmotnost kusu a poté předá údaje množstevní váze, která následně vypočítá přesný počet kusů pro velká množství.

Mimochodem: budete-li si přát, váhu si u nás můžete nechat ocejchovat. Při zadávání objednávky jednoduše přidejte požadavek na cejchování. Vezměte prosím na vědomí, že cejchování nelze provést dodatečně. (Možné pouze u vah s úředně ověřeným cejchováním.)

Praktické a časově úsporné: flexibilní počítací váhy ler

Otázky a odpovědi ohledně počítacích vah.

 • Co se rozumí pod pojmem citlivost?
  Citlivost váhy je nejmenší odečitatelná hodnota hmotnosti. Pro co největší bezpečnost doporučujeme zvolit počítací váhu, jejíž nejmenší odečitatelná hodnota hmotnosti (hmotnost části) je menší než hmotnost počítaného předmětu.

 • Jaká je nejmenší hmotnost části při počítání kusů?
  Nejmenší hmotnost části je nejmenší kusová hmotnost, kterou váha akceptuje a zobrazuje při počítání kusů.

 • Co se rozumí rozlišením při počítání?
  Rozlišení při počítání je měřítkem kvality počítací váhy. Popisuje maximální počet kusů, které lze spočítat s přesností počítání 1 % při minimálním kolísání hmotnosti částí a dostatečně velkém referenčním počtu kusů.

  Dostatečně velkým rozlišením se zde rozumí:
  - 20 počítaných částí s rozlišením při počítání ≤ 60.000 bodů.
  - 50 počítaných částí od 60.000 do 150.000 bodů.
  - 100 počítaných částí ≥ 150.000 bodů.

 • Jaké je doporučené referenční množství kusů?
  Pokud se při počítání vyskytnou zdroje chyb, jsou nejčastěji způsobeny vzájemnými hmotnostními tolerancemi počítaných částí. Z tohoto důvodu má smysl stanovit na začátku každého počítání průměrnou hmotnost, tzv. referenční hmotnost.

 • Jak se určuje referenční hmotnost?
  Referenční hmotnost se určí vložením několika počítaných částí na váhu. Ty se nazývají referenčním počtem kusů. Platí přitom následující:

  - 5 počítaných částí často dostačuje
  - 10 počítaných částí je zpravidla běžných
  - 20 až 100 počítaných částí platí v případě velkého rozptylu hmotností počítaných částí

Důležité: Pomocí funkce „automatická optimalizace referenčního množství“ můžete postupně zvyšovat referenční množství kusů a tím krok za krokem přesněji určovat průměrnou hmotnost počítaných částí. Lze tak výrazně zvýšit přesnost následného procesu počítání.

Jak se používají různé počítací váhy.

Jednoduchá počítací váha
Tato váha se nejen snadno používá, ale je také velmi cenově výhodná. Navíc ji můžete ihned používat, aniž byste museli předem studovat návod k obsluze. Umožňuje to ovládací panel s grafickou podporou a srozumitelné pokyny pro obsluhu na klávesnici.


Profesionální počítací váha
U této váhy máte k dispozici 3 různé indikace: jednu pro referenční hmotnost (tzn. průměrnou hmotnost počítaných částí), jednu pro celkovou hmotnost všech počítaných částí a jednu pro celkový počet kusů všech počítaných částí. Obzvláště užitečné jsou také integrované paměti, například pro hmotnost přepravky, číslo výrobku, referenční hmotnost nebo akustické a optické počítací pomůcky a alfanumerická klávesnice pro pohodlné zadávání údajů, které usnadňují manipulaci.


Počítací systémy
Zejména u velkých množství kusů, nádob nebo paletovaného zboží není rozsah vážení stolních počítacích vah často dostatečný pro přesné počítání. V takovém případě jsou Vám k dispozici naše vysoce výkonné počítací systémy, které kombinují výhody vysoce přesné referenční váhy s výhodami množstevní váhy s vysokou nosností.

Naše top kategorie z tohoto poradce